Sony SEL28F20 FE 28mm f/2-22 Standard-Prime Lens for Mirrorless Cameras
Sale!13%
KEY FEATURES:
  1. E-Mount Lens/Full-Frame Format
  2. Aperture Range: f/2 to f/22
  3. One AA Element & Two Aspherical Elements
  4. Two Extra-Low Dispersion Elements
1 in stock
Ordered: 0
Items available: 1
Add to Wishlist
Compare
Free Shipping
This item: Sony SEL28F20 FE 28mm f/2-22 Standard-Prime Lens for Mirrorless Cameras
1 in stock
Sigma 16-28mm f/2.8 DG DN Contemporary Lens for Sony E
Canon RF 85mm f/2 Macro IS STM Lens
Canon RF 50mm f/1.2L USM Lens
Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM Lens
shipping duration : 2-4 Working days
WHAT SHIPMENT & DELIVERY OPTIONS DO I HAVE?
Free Delivery
On orders worth more than Rs. 10,000/- we provide free shipping. for .
Fees for expedited shipping
Additionally, we provide expedited shipping for the following prices:
All shipping times and dates are provided in good faith, but they are merely estimates.
DO YOU DELIVER WORLDWIDE?
We ship everywhere in the world. Orders shipped internationally are not eligible for free shipping.
Call+91 70111 44635 for details on the customs procedure.
IF MY ORDER IS DELAYED, WHAT HAPPENS?
CONCERNS REGARDING RETURNS?
HOW DO YOU GET IN TOUCH WITH US?
You can reach us by: if you have any additional queries or comments.
Phone:+91 70111 44635
Message me at support@camnext.in
Contact information online: https://camnext.in./
Termly’s Shipping Policy Generator was used to develop this shipping policy
Iphone 15 Promax
See More Products
Iphone 15 Promax​
Save 20% Today, Limited ​
See More Products
Samsung Olec Smart TV​
Up to 20% off Apple Devices ​
Buy Product
Apple Ipad New Generation
Up to 20% off Apple Devices ​
Buy Product
Smart Headphone​
Up to 40% off new order ​
people have this in their carts right now. It's running out!
SKU: CN-Sony SEL28F20 FE 28mm f/2-22 Standard-Prime Lens for Mirrorless Cameras
Return: 7 Days
Easy Returns*
Read return Policy Carefully
Customer Support 24 x 7
Instant Access to perfect support
Secure Payment
Your payments are secure
Quality Assured
quality of product is assured
Description
Additional information
Reviews (0)
Product Details
Satisfy your wide-angle fix on your full-frame E-mount camera with the fast and compact?FE 28mm f/2 Lens?from?Sony. It boasts a fast maximum aperture of f/2 for selective focus effects and for working in low-light conditions. In order to ensure high-quality imaging in a range of conditions, the lens incorporates three aspherical elements, including one Advanced Aspherical, and two extra-low dispersion elements, all of which help minimize aberrations. For fast, responsive focusing the 28mm uses a linear motor and internal focus design. Also, it has a dust- and moisture-resistant construction that will permit operation in less-than-ideal weather conditions. Additionally, it has a nine-blade circular diaphragm for smooth bokeh. If you are looking for a wider perspective, the 28mm can accept optional ultra-wide and fisheye converters than will transform the lens into a 21mm or 16mm lens, respectively.
Dimensions 9 × 8 × 7 cm
Brands
Manufacturer Warranty
1 Years
Return/Replacement**
No Return/Replacement* (T&C Apply)
Reviews
There are no reviews yet
Be the first to review “Sony SEL28F20 FE 28mm f/2-22 Standard-Prime Lens for Mirrorless Cameras”